Austrálsky labradoodle 

Perfektný rodinný spoločník

Austrálsky Labradoodle je obľúbené plemeno, ktoré vzniklo na základe potreby vyšľachtiť antialegickeho psa s vynikajúcou povahou. Toto plemeno sa stalo známym pre svoje vlastnosti, ako sú priateľská povaha, vysoká inteligencia a minimalizované alergénne účinky ich srsti, čo ich robí ideálnymi spoločníkmi pre alergikov.


Charakteristika 


1. Vzhľad

Veľkosť 

Austrálsky labradoodle je dostupný vo viacerých veľkostných variantoch, ktoré vyhovujú rôznym preferenciám a životným podmienkam. Tieto veľkosti sú definované ako mini, medium a štandard. Tu je detailný popis každej z týchto veľkostí:

Mini Austrálsky labradoodle

Mini je najmenšia verzia tohto plemena, s výškou obvykle medzi 35 a 42 centimetrami pri kohútiku a hmotnosťou približne 7 až 13 kilogramov. Táto veľkosť je ideálna pre tých, ktorí žijú v menších priestoroch, ako sú byty, alebo pre tých, ktorí hľadajú ľahšieho psa, ktorého je jednoduchšie napr. prenášať.

Medium 

Medium labradoodle sa pohybuje vo výške približne od 43 do 52 centimetrov pri kohútiku, pričom hmotnosť sa pohybuje od 13 do 20 kilogramov. Táto veľkosť je vynikajúcou možnosťou pre rodiny, ktoré hľadajú psa, ktorý je stále dosť malý na to, aby bol ľahko zvládnuteľný, ale zároveň dostatočne robustný na to, aby sa zapojil do rodinných aktivít a hier.

Štandard 

Štandardná veľkosť Labradoodle je najväčšou verziou plemena, dosahujúca výšku od 53 do 63 centimetrov pri kohútiku a hmotnosťou od 23 do 30 kilogramov. Tento variant je ideálny pre tých, ktorí preferujú väčšieho psa. Svojou veľkosťou a povahou sú štandardné labradoodle skvelými spoločníkmi pre aktívne rodiny alebo pre prácu ako asistenčné psy.

Každá z týchto veľkostí prináša rovnaké láskyplné a inteligentné vlastnosti plemena, avšak umožňuje potenciálnym majiteľom zvoliť si veľkosť, ktorá najlepšie vyhovuje ich životnému štýlu a potrebám.

Srsť 

Austrálsky labradoodle môže mať rôzne typy srsti, ktoré sa líšia od vlnitej po kučeravú. Sú známe svojou nízkou až žiadnou tendenciou k vypadávaniu vlasov, čo je nie len mimoriadne praktické, ale predovšetkým je to obrovskou výhodou pre alergikov. Farba srsti sa môže pohybovať od čiernej, čokoládovej, krémovej, zlatej až po viacfarebné variácie.2. Temperament

Austrálski labradoodli sú veľmi spoločenskí, milujúci a inteligentní psi. Majú skvelú povahu pre rodinné prostredie, sú hraví, trpezliví a dobrosrdeční. Sú tiež známi svojou schopnosťou ľahko sa prispôsobiť rôznym životným situáciám a milujú byť súčasťou všetkých rodinných aktivít.


3. Zdravie a starostlivosť 

Toto plemeno je zdravé a dožíva sa okolo 12 až 15 rokov. Zdravotne testy ktoré absolvujú všetci chovný jedinci zabezpečujú dobrý zdravotný stav steniatok.  Pravidelné veterinárne kontroly a udržiavanie aktívneho životného štýlu sú kľúčové pre ich dobré zdravie. Srst vyžaduje pravidelnú údržbu vrátane cesania, aby sa predišlo zamotaniu. Pravidelne profesionálne strihanie a starostlivosť sú tiež potrebné pre udržanie dobrej kondície srsti. 


4. Tréning a socializácia:

Austrálsky labradoodle je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, čo z neho robí psa, ktorý je ľahko trénovateľný. Skorá socializácia a konzistentný, pozitívny prístup k tréningu sú nevyhnutné. Sú to skvelí kandidáti pre poslušnosť, agility a dokonca aj terapeutické a asistenčné úlohy.


5. Ideálny pre

Toto plemeno je ideálne pre rodiny s deťmi, ako aj pre jednotlivcov hľadajúcich verného a aktívneho spoločníka. Ich adaptabilná povaha a láska k ľuďom robia z austrálskeho labradoodla skvelého spoločníka pre život plný rôznych dobrodružstiev. Toto plemeno tiež exceluje ako spoločník pre osoby so špeciálnymi potrebami vďaka jeho citlivej a vnímavej povahe.